Monday
12 Aug
Archived Event

Vil du gå til byudvikling? [SOLD OUT]

Er du nysgerrig på, hvad byudvikling er? Så skal du gå til byudvikling i August!

Kære Medborger

Er du nysgerrig på, hvad byudvikling er? Vil du forstå, hvorfor der ikke er træer overalt i byen? Vil du blive klogere på hvorfor veje og cykelstier ser ud, som de gør? Eller vil du vide, hvordan du kan påvirke byens udvikling? Så skal du gå til byudvikling! Sammen med direktøren for Dansk Byplanlaboratorium og tidligere stadsarkitekt i København, Tina Saaby og gæsteundervisere tager vi på en rejse fra det første, sansede møde med byens rum og huse til arbejdet med kommune-, helheds- og lokalplaner.

Vi snakker om processerne i kommunen og bliver klogere på, hvordan du som borger kan involvere og engagere dig i byudviklingen og øve indflydelse. På kurset skaber vi et fælles sprog og afsæt for forståelsen af udformningen af vores by. Og vi ser nærmere på arkitekturens virkemidler, når vi – i fællesskab – oplever byen i øjenhøjde.

OM KURSUS

Kurset består af 3 lærerige aftener. Alle kan være med – du møder op som du er!

MODUL I: “Byens rum og rammer: Et fælles sprog”

I kursets første modul bliver du klogerere på fagudtryk, begreber og vendinger, der beskriver byens karakter, form og udtryk. Sammen skaber vi
et sprog som et fælles udgangspunkt for samtalen om byens rum og rammer og bliver konkrete og præcise i beskrivelsen af dét, vi ser og oplever.

• 12. august kl. 19-21.30 hos CAFx på Halmtorvet 27, 1700 København V

MODUL II: “Byens rum og rammer: Vi skal ud i byen”

I kursets andet modul bevæger vi os ud i byen og kigger, sanser og taler om byens rum og rammer. Her genbesøger vi fagudtryk, begreber og
vendinger fra første modul og bruger dem i praksis. Sammen oplever vi kontrasterne mellem forskellige bydele og -rum, når vi bevæger os fra et
sted i byen til et andet. Undervejs taler vi om æstetiske og planlægningsmæssige greb og variationer, efterhånden som vi oplever dem.

• 19. august kl. 19-21.30. Vi mødes hos CAFx på Halmtorvet 27, 1700 København V

MODUL III: “Byudviklingens processer: Dine muligheder for indflydelse”

I kursets tredje modul bliver vi klogere på processerne bag byudvikling og inviterer dig med ind i maskinrummet. Vi dykker ned i dine muligheder
for at øve indflydelse på byens fremtidige karakter og udtryk.

• 26. august kl. 19-21.30. Vi mødes hos CAFx på Halmtorvet 27, 1700 København V


Pris: 150 kroner i alt.

Gå til byudvikling støttes af Vesterbro Lokaludvalg og arrangeres i samarbejde mellem Dansk Byplanlaboratorium og CAFx — Copenhagen Architecture Festival.

Your CAFx Community Membership
Name
fname lname
Member since
sign-up
Active
No Annual events at this time.
You can access previous annual events archive here
More Events
View all
Conversation
15 Apr
15 Apr
Panel Discussion: Behind “Tales of a Nomadic City”
Join us for a panel discussion delving deeper into the research, ideas and knowledge behind Tales of a Nomadic City.
Panel Discussion: Behind “Tales of a Nomadic City”
Workshop
16 Apr
16 Apr
Inventing Democratic Invitations — Approaches to Democratic Youth Engagement
Join us for a day of workshops and talks with local and international speakers - exploring how practices of making can be part of policy-making-processes and asking how citizens’ assemblies can act as democratic rupture that gives meaning to agencies otherwise overheard and shift attention from discursive to material and spatial practices?
Inventing Democratic Invitations — Approaches to Democratic Youth Engagement
Conversation
16 Apr
16 Apr
Mattering Democratic Commons — On Making Relational Politics with Spatial Practice
In the Roundtable each participant presents 10 minutes on a specific project and then we proceed to have a conversation about participant work and the work produced in the workshop.
Mattering Democratic Commons — On Making Relational Politics with Spatial Practice