Article
in collaboration with
Part of
Kære overborgmester

Kenneth Balfelt Team: Kære overborgmester,

Faren for kollaps er stærkt stigende i takt med, at vi bliver mere og mere stressede

April 26, 2021

Resilliens overfor klimaudfordringer

En af de store udfordringer i vores tid er stress. Årsagerne til stress er komplekse, men der er evidens for, at en stærk forskubbet balance mellem vores aktivitet (brug af hjernen) og restitution (afslapning af hjernen) er en væsentlig årsag.

Stress udfordrer både vores evne til at være nærværende, fungere i og skabe relationer og vores resilliens overfor store udfordringer og katastrofer.
Vi bliver med andre ord udfordret både på at kunne håndtere svære situationer, som fx klimakatastrofer, udvikle nye løsninger og indgå i fællesskaber, der ellers beviseligt gør vores evne til at håndtere store udfordringer større. Faren for kollaps er stærkt stigende i takt med at vi bliver mere og mere stressede.

Derfor ser vi stress som en “bombe under systemet”, der i stor grad gør det sværere for os at håndtere klimaudfordringen!

Vi opfordrer derfor til, at vi, parallelt med det konkrete “klimaarbejde”, udvikler vores kultur og levevis i forhold til stress. Vi foreslår at vi i København udvikler nytænkte kulturhuse: Centre hvori vi på en nydelsesfuld og restituerende måde kan skabe en kulturændring, der både er sundhedsfremmende og fordrende for innovative løsninger på vigtige udfordringer som klimakrisen.

Som kunstnerisk forening, der arbejder med byudvikling, vil vi bidrage til at udvikle metoder til hvordan vi kan leve, arbejde, spise, rejse, holde fri, være sociale på en måde som er mere nærværende, nærende og bæredygtigt – både for os selv, samfundet og kloden.

Udsatte er mest sårbare

Som en del af denne udfordring oplever vi at socialt udsatte presses mere og mere ud i marginalerne af vores by. Men de har også rettigheder og er en ressource! Så hvordan inkluderer vi udsatte i vores byplaner, giver dem værdige opholdsmuligheder og skaber dialog?

Vi har i vores arbejde med sådanne tiltag oplevet hvordan udsatte vokser ved at blive hørt, inddraget og være medskabende - som kan være med til at give dem kontakt til andre mere ressourcestærke i byen og dermed ruste dem til katastrofer. De skal med i vores fællesskaber - ellers bliver de, de helt store tabere i klimakrisen!


Venlig hilsen

Kenneth Balfelt Team

Post Notes

Join CAFx Community
Your membership directly supports a diverse community of architects, artists, activists, and researchers working to democratize urban planning and architecture.
Only DKK 200 per year
DKK 16.67 / month billed annually
Subscribe
Articles
View all
Articles
Slowing Down to Infrastructures
Slowing Down to Infrastructures is a web radio series by Radio Otherwise for the 2025 Copenhagen Architecture Biennial. Broadcasting from Halmtorvet 27, it explores slowness through soundscapes and guest dialogues.
Slowing Down to Infrastructures
Articles
Plads til 30% Fri Natur: Pil Thielst Præsenterer Nyt Lovforslag
Nyt forslag kræver 30% af Danmarks areal som beskyttet natur. Fri natur skal fremover indgå som grundelement i byplanlægning – på lige fod med energiforsyning, drikkevand og infrastruktur.
Plads til 30% Fri Natur: Pil Thielst Præsenterer Nyt Lovforslag
Articles
Nye CO2-Grænser for Byggeriet: Sinus Lynge Præsenterer Nyt Lovforslag
Nyt lovforslag fra arkitekt Sinus Lynge kræver CO₂-reduktion eller kompensation 1:1 gennem skovrejsning. Besøg Halmtorvet 27 og deltag i diskussionen.
Nye CO2-Grænser for Byggeriet: Sinus Lynge Præsenterer Nyt Lovforslag
Journal Collections
View all
Journal Collection

Coastal Imaginaries

View more
View more
Journal Collection

FOODSCAPES—By Eating We Digest Territories

View more
View more
Journal Collection

Soft Agency

View more
View more